KONTAKT I POMOC: biuro@lasse.pl
INFOLINIA: 697-082-919
Strona główna » Aktualności » Diamenty
Kontakt
  • NIP: 679-316-86-47

  • E-mail:biuro@lasse.pl
  • Telefon697-082-919
    697-082-916
  • Godziny działania sklepu9-21

Diamenty

Data dodania: 12-01-2019

Diamenty
 
Diament jest bardzo rzadko występującym ale i najtwardszym minerałem w naturze - jego nazwa pochodzi z greki od słowa Adamantos i oznacza niezniszczalny, niepokonany. W jubilerstwie diamenty wykorzystywane były od niepamiętnych czasów. Na przykład w starożytnym Egipcie noszenie pierścionków z diamentem jak wierzono miało prowadzić żyłę miłości z palców prosto do serca. W innych kulturach diament uważany był za talizman przynoszący szczęście.

Biżuteria szczególnie złota ozdobiona dodatkowo diamentami jest wyjątkowo piękna i niepowtarzalna. Wybierając takie produkty można zwrócić uwagę że podobne kamienie mogą się diametralnie różnić ceną dlaczego tak jest? - objaśniamy poniżej.


Cztery razy "C"
 
Określając jakość kamienia a co za tym idzie jego wartość jubilerzy biorą pod uwagę 4 parametry, które w skrócie nazywa się 4C. Nazwa ta pochodzi od pierwszych liter angielskich słów: carat (jednostka masy), colour (barwa, kolor), clarity (czystość), oraz cut (szlif, cięcie). Dopiero biorąc pod uwagę te 4 parametry można wycenić diament. Dlatego nie zawsze największy kamień będzie najcenniejszy.


Carat (masa)
 
W roku 1913 wprowadzono specjalną jednostkę masy dla diamentów, jest to tak zwany karat metryczny. Jednemu karatowi metrycznemu odpowiada masa 0,2 grama i oczywiście im większa masa tym droższy kamień. Co ciekawe jeden kamień o wadze 1 grama będzie dużo droższy od dwóch kamieni po 0,5 grama każdy. Jest to związane z tym, że większe kamienie są o wiele rzadsze i droższe.


Colour (barwa)
 
Barwa diamentu określana jest przy pomocy specjalnej skali do oznaczenia której wykorzystuje się litery alfabetu. Idealny diament powinien być zupełnie bezbarwny oznaczony jest wtedy literą "D".

alt


Clarity (czystość)

 
Czystość diamentu to kolejny parametr, który bierze się pod uwagę wyceniając kamień. Bardzo rzadko spotyka się diamenty idealnie czyste, większość kamieni ma niedoskonałości zewnętrzne (skazy) jak i wewnętrzne (inkluzje). Przy wycenie diamentów bierze się pod uwagę wielkość, ilość, łatwość dostrzegania i rozmieszczenie tych niedoskonałości. Do określenia klas czystości stosuję się następującą skale : P1, P2, P3 to diamenty z niedoskonałościami widocznymi gołym okiem. W pozostałych przypadkach niedoskonałości widoczne są tylko pod mikroskopem przy przynajmniej 10 krotnym powiększeniu.


alt


Cut (szlif)

 
Ten parametr ocenia jakość wykonania i rzemiosło jubilera. Surowy nieoszlifowany diament jest matowy i bez połysku dlatego bardzo istotna jest obróbka kamienia. Odpowiednio oszlifowany diament będzie pięknie rozszczepiał światło wewnątrz kamienia i odbijał je od zewnętrznych powierzchni. Polerowanie ocenia się w skali: bardzo dobre, dobre, średnie, słabe. W procesie szlifowania diamentom można nadać różne kształty przykładowo:

alt


Najbardziej popularny jest szlif brylantowy. Dlatego należy pamiętać że każdy brylant jest diamentem ale nie każdy diament jest brylantem.

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Aktualności